Łazienka - Blaty marmurowe, onyksowe...

28/06/2017

lazienka bianco carrara nero marquina
lazienka cooper yellow
lazienka impala
lazienka impala2
lazienka impala3
lazienka JOHANESBURG
lazienka Meandros datal
lazienka Nero Marquina
lazienka Perlino Bianco
lazienka Raw silk
lazienka real 6
lazienka tarwertyn meandros
onice arkoiris lazienka
onice bianco onico arco iriss bathroom
onicebianco
onyks drewno lazienka
lazienka bianco carrara nero marquina
lazienka cooper yellow
lazienka impala
lazienka impala2
lazienka impala3
lazienka JOHANESBURG
lazienka Meandros datal
lazienka Nero Marquina
lazienka Perlino Bianco
lazienka Raw silk
lazienka real 6
lazienka tarwertyn meandros
onice arkoiris lazienka
onice bianco onico arco iriss bathroom
onicebianco
onyks drewno lazienka

« »

Przez lata utarł się stereotyp łazienki, zgodnie z którym w łazience powinny znaleźć się płytki ceramiczne lub materiały pokrewne, niezależnie czy jest to łazienka w małym mieszkaniu, w domku z większą przestrzenią czy obiekcie użytku publicznego.

Producenci ceramiki budowlanej prześcigają się w tworzeniu coraz doskonalszych produktów, dbają o nowe wzornictwo, jednocześnie wymyślając dla nas- odbiorców gotowe aranżacje.

Poprzednie zdanie zabrzmiało niemal jak reklama gresu, terakoty - warto jednak zwrócić uwagę na podstawową kwestię - niezależnie jak bardzo doskonała będzie płytka ceramiczna, w jakim stopniu będzie to produkt wykonany na bazie materiałów naturalnych - będzie to jedynie próba naśladowania czegoś co stworzyła natura. Zawsze będzie to swoista "podróbka", "imitacja" naturalnych wzorów, kolorów. Po co inwestować w "imitację", skoro na rynku dostępna jest tak szeroka gama produktów z kamienia naturalnego. Duże, małe... kamień naturalny nadaje się wszędzie.

Niezależnie czy myślimy o remoncie małej łazienki we własnym "M" w bloku, w domku jednorodzinnym czy o wystroju salonu kąpielowego, zawsze warto zastanowić się nad użyciem kamienia naturalnego, jako podstawowego materiału na okładziny ścienne i podłogowe. Kamień naturalny występuje w postaci dużych płyt o różnych grubościach: 2 lub 3 cm, duże tafle ukazują w pełnej krasie piękno kamienia, rysunek, zmienność odcieni - w przypadku montażu tej formy materiału konieczna jest współpraca z profesjonalnym wykonawcą, który na podstawie projektu dokona pomiarów, oceni wielkość koniecznych zakupów, zajmie się obróbką i wreszcie instalacją. Dla tych klientów, których przeraża cały ten proces oferujemy płytki marmurowe, onyksowe, granitowe czy trawertynowe, które prezentują się równie ciekawie w każdej łazience, a ich montażem może zająć się każdy profesjonalny glazurnik. Co więcej, niejednokrotnie okazuje się, iż opinia o wysokiej cenie naturalnego kamienia jest nieprawdziwa. Miejsce ważne dla mnie, miejsce którym dyskretnie ale chętnie się chwale... Nawet bardzo mała łazienka powinna być miejscem, w którym sami czujemy się dobrze, która odzwierciedla naszą naturę, a jednocześnie powinna być miejscem reprezentacyjnym. Ładnie zaaranżowana łazienka, wykonana z użyciem naturalnych materiałów nabiera wytworności, daje poczucie ładu i harmonii, ukazuje naszą kreatywność i wewnętrzne bogactwo. Ile to razy zdarza nam się wejść do czyjejś łazienki i z rozgoryczeniem pomyśleć o guście właściciela? Pomyśleć... bo o gustach się już nie dyskutuje.

Użycie naturalnego kamienia jest zawsze gustowne i zgodne z modnym ekodesignem - jesteśmy o tym przekonani. Jaki kamień...

Kamienie, które możemy stosować w łazience: granit, trawertyn, marmur, onyx, wapień.

Musimy pamiętać, że wrogiem każdej łazienki jest wilgoć. Powierzchnie podłóg, ścian przed ułożeniem kamienia trzeba dobrze zaizolować i zabezpieczyć. Zależnie w której części łazienki, zależnie od stopnia kontaktu z wodą dobieramy właściwy gatunek kamienia oraz sposób wykończenia jego powierzchni. Różnorodność kamienia dodatkowo urozmaica sposób wykończenia powierzchni, może być: matowa, polerowana, antykowna, płomieniowna, piaskowana. Miejsca wymagające częstego wycierania najlepiej wyłożyć kamieniem polerowanym, będzie łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Warto pomyśleć także o użyciu kamienia z tzw. bezpieczną antypoślizgową powierzchnią: młotkowaną, płomieniowaną czy piaskowaną.

Najbardziej trwałym materiałem nadającym się na pokrycia podłóg i ścian w łazience jest granit. Sprawdzi się również na parapetach, półkach, blatach pod umywalkę. Marmur posiada więcej właściwości dekoracyjnych, jest niezmiernie wdzięcznym materiałem w każdej łazience. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze jest odporny na działanie środków chemicznych, może ulec przebarwieniu, zmatowieniu, trwałemu zaplamieniu lub porysowaniu. Jednak duża gama środków do pielęgnacji i konserwacji kamienia może trwale zabezpieczyć marmur przed uszkodzeniem. Bardzo ciekawą alternatywą dla granitu i marmuru jest trawertyn, występuje w ciepłych, naturalnych barwach, zdarzają się też takie z onyksowymi intruzjami.

Trawertyn sam w sobie ma dość porowatą strukturę ? istnieją różne techniki wykończenia tego materiału, poprzez zastosowanie transparentnej żywicy, cementu, pozostawia się także niewypełnione przestrzenie ? i taki gotowy produkt w zależności od potrzeby czy upodobań można wybrać do swojej łazienki.Choć delikatny, jest bardzo chętnie używany, sprawia, iż każde pomieszczanie staje się przytulną oazą.

Przy układaniu trawertynu wymagane jest szczególne zwrócenie uwagi na podłoże, pamiętanie o kruchości oraz montaż przy użyciu klejów, zapraw nie powodujących przebarwień. Łazienka z trawertynu zawsze będzie wyglądała wykwintnie, a właściwie wykonana będzie służyć przez lata, co więcej z upływem lat trawertyn jak każdy kamień nabiera szlachetności.

Dodatki... Istnieje szereg elementów gustownie uzupełniających wystrój łazienki, są to dodatki w postaci umywalek, doniczek, półek, lamp ?

Publikacja: 28/06/2017